banner

BIURO Z POLOTEM

Biuro architektoniczne

Rozmowa z Marcinem Sucharskim

Employer branding coraz mocniej łączy wygląd biura z budowaniem wizerunku firmy jako dobrego pracodawcy. Blisko 60% pracowników uważa, że wystrój i aranżacja przestrzeni biurowych jest dla nich ważna. Biuro ma nie tylko być atrakcyjnie wizualnie, ale i sprzyjać komfortowej i efektywnej pracy, inspirować i odpowiadać na potrzeby zatrudnionych. Dla szefów natomiast ważne jest, aby siedziba podkreślała wartości firmy, odzwierciedlała charakter jej działalności i prezentowała profesjonalne podejście do biznesu.

Rozmawiamy z Marcinem Sucharskim – architektem, współtwórcą biura projektowego Easst.com, który podczas swojej długoletniej kariery zrealizował liczne projekty budynków i przestrzeni biurowych. Opowie nam zarówno o wyzwaniach związanych z prowadzeniem biura architektonicznego i roli papieru w pracy projektanta, jak i zasadach dobrze urządzonego biura.

Spis treści

Easst

01

Biuro architektoniczne

Z jakimi wyzwaniami najczęściej spotykają się szefowie biur projektowych?

Jak wygląda struktura organizacyjna w Państwa biurze projektowym?

Zacznijmy od tego, że nasza praca jest bardzo trudna do przewidzenia. Ze względu na złożoność projektów, niełatwo nam precyzyjnie oszacować czas, potrzebny na ich realizację. To co we wstępnym harmonogramie było określone na rok, może trwać dwa lata, ponieważ niespodziewanie pojawiają się komplikacje, związane chociażby z pozyskaniem niezbędnych pozwoleń. To wymusza pewną elastyczność, więc nie mamy stałej struktury organizacyjnej. Zawsze jest osoba prowadząca projekt, która zajmuje się nim od początku do końca: od zaprojektowania, przez dokumentację, do samej koordynacji budowy. Gdy nabiera on rozpędu łączymy się w zespoły, aby jak najszybciej zakończyć zadania. Gdy projekt przechodzi do mniej intensywnego etapu, osoby te angażują się w inne realizacje. Poza tym tworzymy biuro oparte na zasadach demokracji i decyzje podejmujemy wspólnie. Uważam, że drzemie w tym nasza siła.

Czy praca architekta to wyłącznie praca biurowa?

Tylko część czasu spędzamy w biurze. Nasza praca wiąże się z częstymi wyjazdami na budowę i spotkaniami z klientami. Zwłaszcza w fazie początkowej, dużo rozmawiamy o ich potrzebach, samej koncepcji czy parametrach budynku. Wiele czasu spędzamy także w urzędach, załatwiając potrzebne formalności i pozwolenia. To ostatnie miało niewątpliwie ogromny wpływ na wybór lokalizacji naszego biura projektowego. Znajdujemy się w centrum, głównie z uwagi na bliskość potrzebnych do naszej pracy urzędów i instytucji. Tak więc oprócz działalności stacjonarnej, często prowadzimy też biuro mobilne.

W wielu biurach projektowych panuje kreatywny nieład
W wielu biurach projektowych panuje kreatywny nieład.

W Państwa biurze architektonicznym panuje kreatywny nieład czy minimalizm?

Zdecydowanie kreatywny nieład. Po pierwsze, dostajemy od firm mnóstwo próbek i katalogów, z którymi musimy się zapoznać, aby móc tworzyć nowe, ciekawe rozwiązania; składujemy je w różnych zakątkach naszego biura. Po drugie, otaczamy się mnóstwem papierów – projektami, dokumentami, szkicami itp. Ktoś kiedyś powiedział, że nieład może pobudzać kreatywność. My jesteśmy tego najlepszym przykładem.

Tworzymy biuro oparte na zasadach demokracji i decyzje podejmujemy wspólnie. Uważam, że drzemie w tym nasza siła.

Jak więc wygląda biurko architekta?

Są na nim komputer i duży monitor. Do tego miejsce na segregatory z potrzebną dokumentacją i wolna przestrzeń, na której można położyć kartkę papieru i sobie porysować.

02

Bez papieru nie byłoby projektu

Czy można zostać architektem, nie umiejąc rysować?

Czy papier nadal odgrywa dużą rolę w pracy biura architektonicznego?

Śmiało można powiedzieć, że przez nasze biuro przetaczają się tony papieru; drukarka włączona jest w zasadzie non stop. Plus wspomniane wyżej szkice i notatki. Wciąż używamy także dużo kalki.

Z czego wynika ta potrzeba korzystania z papieru? Przecież współczesna technologia pozwala na zaprojektowanie i zaprezentowanie wszystkiego na monitorze komputera.

Powodów jest naprawdę wiele, ale najważniejszy jest jednocześnie najbardziej prozaiczny. Przekazujemy całą wydrukowaną dokumentację na budowę, gdzie jest ona wieszana na ścianach w pokojach kierowników i na jej podstawie powstaje cała realizacja. Wszystko co stworzymy, musi zostać ostatecznie przekazane w formie papierowej, dlatego że na budowach często nie ma możliwości odczytania planów na ekranie komputera, a zdarzają się miejsca, w których nie ma nawet prądu.

Rozumiem, że papier pomaga Państwu także w procesie kreatywnym?

Zgadza się. Proces ręcznego rysowania i szkicowania jest niezwykle ważny w pracy architekta. Przede wszystkim jest szybki. Dużo łatwiej przelewa się pomysły poszczególnych detali na kartkę papieru niż na widok w skomplikowanym programie graficznym.

Badania naukowe dowodzą, że podczas ręcznego rysowania uruchamiają się nowe obszary mózgu, a ich aktywność utrzymuje się dłużej, niż podczas pracy na komputerze. Szkicując obiekt na kartce papieru, zaczynamy go bardziej rozumieć i postrzegać przez pryzmat potrzeb odbiorcy. Stworzenie linii w programie graficznym to tylko automatyczne połączenie dwóch punktów. Szkicując, poddajemy się swobodnemu działaniu wyobraźni i odzwierciedlamy często ulotne wrażenia, jakie wywołuje w nas otoczenie czy prowadzona właśnie rozmowa. Jest to bardzo ważne na etapie koncepcyjnym, gdzie główną rolę odgrywają inwencja, pomysłowość, intuicja. Zawsze od tego powinno się zaczynać, ponieważ dopiero finalna praca nad projektem wymaga starannego i perfekcyjnego wykończenia. Automatyzacja czy pedanteria na etapie kreacji nie jest mile widziana.

Na etapie koncepcyjnym główną rolę odgrywają inwencja, pomysłowość, intuicja. Dopiero finalna praca nad projektem wymaga starannego i perfekcyjnego wykończenia.

Czy na spotkaniach z klientem pojawia się papier?

Tak, klienci bardzo lubią rysować. Większość kwestii dotyczących wyglądu i funkcjonowania budynku omawiamy na spotkaniach, podczas których zawsze tworzone są notatki na papierze. Dyskutując nad konkretnym detalem od razu go rysujemy. Pracujemy także na wydrukach gotowych projektów, na których klienci dorysowują elementy lub je wykreślają. Zawsze na spotkaniach mamy laptopy, ale odgrywają one drugorzędną rolę w stosunku do kartek, na których pracuje się „na gorąco”.

Pamięć bywa zawodna, tak więc im więcej pojawi się na spotkaniu notatek i szkiców, tym łatwiej nam to przenieść na późniejszy, ostateczny projekt. Generalnie, ze światem zewnętrznym porozumiewamy się dzięki papierowi – rysunkami, szkicami, notatkami, które są typowe dla języka architekta i obecne na każdym etapie jego pracy: od pomysłu do samej realizacji.

Zainspirowany?

Odbierz 8.000 zł na wyposażenie swojego biura!

Dowiedz się więcej

Porozmawiajmy więc o etapie realizacji…

Papier dla nas to przede wszystkim skojarzenie z wszelkimi procedurami administracyjnymi i stosami dokumentów, które musimy skompletować, aby otrzymać niezbędne pozwolenia na budowę. Później, obecny jest on w kolejnych fazach: projekcie wstępnym (koncepcyjnym), budowlanym i wykonawczym z różnymi jego etapami, zmianami, rewizjami. Ostatecznie, wszystko to co powstaje w komputerze musi zostać wydrukowane, przekazane klientowi i na budowę oraz zarchiwizowane.

A jeśli chodzi o archiwizację tych dokumentów?

Wszystko przechowujemy. Tak długo jak istnieje budynek jest szansa, że ktoś będzie chciał mieć wgląd w dokumentację, aby na przykład sprawdzić informacje o składowych materiałach. Dokumenty te musimy mieć pod ręką także podczas realizacji projektu. Bardzo często jesteśmy zaskakiwani telefonami od wykonawców z pytaniami o elementy, o których trudno pamiętać. Wtedy przekopujemy się przez sterty papieru, aby dotrzeć do informacji na temat „wkrętów do balustrady na szóstym piętrze biurowca”. Generalnie, staramy się aby dokumentacja była jak najdokładniej opisana, ale okazuje się, że nawet element, który został opisany dwudziestoma parametrami, wciąż może budzić wątpliwości. Często zaglądamy więc do segregatorów z wydrukami i dokumentami.

Warto też wspomnieć, że dzięki takim papierowym archiwom mamy wiedzę na temat kształtu i funkcji nieistniejących już budynków. Dokumenty to jedyny ślad, który po nich pozostał.

03

Trendy w projektowaniu biur

W jakich przestrzeniach rodzą się innowacje?

Na jakie trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych warto zwrócić uwagę?

Niewątpliwe najciekawsze i najbardziej spektakularne projekty przestrzeni biurowych znaleźć można w Dolinie Krzemowej. Opierają się one na otwartych przestrzeniach, które sprzyjają swobodnej wymianie myśli i informacji. Przykładem jest campus dla Facebooka, zaprojektowany przez Francka Gehry’ego. To gigantyczny, liczący 39 tysięcy metrów kwadratowych open space, przełamany wyłącznie mobilnymi przegrodami – bez drzwi i osobnych biur.

Siedziba Facebooka
Siedziba Facebooka.

Docenia się tam również potencjał nieformalnych przestrzeni (takich jak korytarze) jako miejsc, w których pracownicy różnych działów spotykają się i toczą rozmowy w stylu: – Hej, właśnie wymyśliłem fajnego robota! – A ja super laser. Może połączymy te nasze dwa projekty… Właśnie w ten sposób rodzą się innowacyjne pomysły. Mówi się, że nawet 80% kluczowych dla firmy idei powstaje podczas nieformalnych rozmów i w wyniku pracy zespołowej. Zatem wnętrza projektuje się tak, aby maksymalnie usprawnić tę komunikację.

Dodam również, że ponad trendami zawsze powinna być stawiana funkcjonalność – obojętnie czy chodzi o projekt klamki do drzwi czy ogromnego biurowca. Design nie może zagrozić wygodzie i powinien być elementem, który pojawia się dopiero wtedy, gdy zrealizowane są funkcje użytkowe przestrzeni. Projekty, w których ta kolejność jest odwrócona są po prostu złymi projektami. Najlepszym przykładem jest słynna wyciskarka do cytryn Philippe Starcka. Wygląda zjawiskowo, ale nie przygotujesz dzięki niej lemoniady…

04

Open space

Czy otwartą przestrzeń może coś ograniczać?

Jak dobrze urządzić biuro typu open space?

Tak jak wspomniałem, open space najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy zależy nam na przepływie informacji, sprawnej komunikacji między pracownikami i ułatwieniu zarządzania zespołem. Organizując taką przestrzeń trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, które wiążą się z wydzielaniem dedykowanych obszarów. Z jednej strony, oprócz wspólnej przestrzeni, powinniśmy wyznaczyć dodatkowe miejsca, w których mogą pracować mniejsze, 4-6 osobowe zespoły – toczone przez nich gorące dyskusje projektowe nie będą przeszkadzać innym pracownikom. Z drugiej, musi się znaleźć wyizolowane miejsce do pracy indywidualnej. Absolutną koniecznością są także sale konferencyjne i mniej formalne miejsca do pracy kreatywnej – dobrze, aby pojawiły się tam miękkie poduszki lub sofy, a wystrój wnętrza miał elementy pobudzające do działania.

Open space najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy zależy nam na przepływie informacji, sprawnej komunikacji między pracownikami i ułatwieniu zarządzaniem zespołem.

Warto także zadbać o to, aby pojawiło się biurko nieprzypisane żadnemu pracownikowi (tzw. hot desk), do którego w każdej chwili można się przysiąść. Przed komputerem spędzamy średnio 140 godzin miesięcznie, więc fajnie dać pracownikowi możliwość wyboru miejsca do pracy. Ważne są też meble. Producenci w swoich ofertach mają wiele ciekawych rozwiązań, które rozdzielają przestrzenie i odgradzają miejsca pracy dla poszczególnych zespołów. Na przykład sofa zamknięta z trzech stron ścianką, która zapewni nam prywatność i będzie tłumić hałasy; mobilne biurka, które umożliwiają sprawne łączenie stanowisk czy ścianki-parawany, tworzące odosobnione miejsca.

05

Walka z hałasem

Jak pomóc pracownikom skoncentrować się na pracy?

Co jest największym wyzwaniem przy urządzaniu biura typu open space?

Niewątpliwie największym wyzwaniem jest walka z hałasem, którego natężenie w pomieszczeniach biurowych nie powinno przekraczać 65 decybeli. Przekroczenie tej normy bardzo negatywnie wpływa na wydajność i samopoczucie pracowników. Pamiętajmy, że w biurze wykonujemy prace umysłowe, polegające często na przetwarzaniu informacji i przeprowadzaniu analiz, a to wymaga warunków, które sprzyjają naszej koncentracji. Mówi się, że potrzebujemy aż 10-15 min, aby ponownie skupić się na zadaniu, które zostało przerwane przez hałas. Dlatego, jeśli pracujemy w open space należy do otoczenia wprowadzić elementy, które pomagają pochłaniać dźwięk.

Jakie elementy biura pomagają walczyć z hałasem?

Warto w wystroju biura zastosować specjalne gąbki, materiały porowate i tkaniny, które zostały zaprojektowane tak, aby pochłaniać konkretne częstotliwości ludzkiej artykulacji. Sprawdzą się także akustyczne sufity podwieszane i wykładziny podłogowe, które zapobiegają odbijaniu się dźwięków. Warto też niektóre elementy ścian zamontować pod odpowiednimi kątami lub obić miękkimi tkaninami. Praktyczne są specjalne panele wygłuszające, które można ustawiać między biurkami; siedziska z wysokimi ściankami lub kabiny przypominające budki telefoniczne.

06

Strefa relaksu

Dlaczego warto inwestować w wypoczętego i zrelaksowanego pracownika?

Czy aranżacja strefy relaksu w biurze jest potrzebna?

Nasze życie zawodowe wiąże się z ogromnym stresem. Co piąty Polak uważa, że stresuje się pracą każdego dnia, a liczne badania pokazują, że stres ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całej firmy. Stoi to w opozycji do opinii wielu pracodawców, twierdzących że podwładny wykonujący obowiązki pod presją czasu i oczekiwań działa szybciej. Zestresowani nie tylko jesteśmy mniej produktywni, ale częściej popełniamy błędy, co może generować spore straty finansowe dla przedsiębiorstwa. Mówi się, że jesteśmy najbardziej produktywni, pracując bez przerwy około godziny – potem należy zrobić krótką przerwę. Dlatego uważam, że w biurach powinny być nieformalne miejsca, w których pracownik może rozładować napięcie i zregenerować się.

Zestresowani nie tylko jesteśmy mniej produktywni, ale częściej popełniamy błędy, co może generować spore straty finansowe dla przedsiębiorstwa.

W wielu korporacjach są to rozbudowane przestrzenie, gdzie znajdziemy nie tylko wygodne siedziska, ale i całe parki rozrywki – stoły do gier, konsole, siłownie itp. Coraz popularniejszym trendem jest wykorzystywanie tzw. hit-nap rooms, czyli pokoi w których można się zdrzemnąć. Funkcjonują one na przykład w warszawskim oddziale Google. Trudno przecież oczekiwać rozwiązania skomplikowanego zadania od osoby, której chce się spać…

A w jaki sposób urządzić strefę relaksu w małym biurze?

Prowadząc małe biuro warto przemyśleć jego lokalizację. Sprawdzi się siedziba przy parku, gdzie można wyjść i pospacerować. Ważne jest też sąsiedztwo kawiarni czy restauracyjek, do których można pójść w porze lunchu i odpocząć. Pamiętajmy, że we wprowadzaniu stref relaksu do biur, chodzi przede wszystkim o to, aby sensownie wykorzystywać zasoby ludzkie i wymagać od swoich pracowników wyłącznie tego, co jest możliwe.

07

Urządzamy zielone biuro

Dlaczego ekologicznie znaczy ekonomicznie?

Czy warto prowadzić zielone biuro?

Wszystkie nowo powstające biurowce projektowane są w taki sposób, aby były jak najmniejszym obciążeniem dla środowiska. Coraz częściej budowane są zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego, które zakłada maksymalne ograniczanie strat ciepła i wykorzystywanie zysków z promieniowania słonecznego. Popularnym trendem są zielone dachy i ściany, które pochłaniają smog i szkodliwe pyły. Co ciekawe, wiele polskich miast wprowadza ulgi podatkowe dla zielonych biurowców, które uzyskały specjalne certyfikaty ekologiczne.

Kwiaty doniczkowe pozytywnie wpływają na wydajność pracowników
Kwiaty doniczkowe pozytywnie wpływają na wydajność pracowników.

Czy możliwe jest wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do biura w już istniejącym budynku?

Siedziba firmy w starszym budownictwie nie wyklucza możliwości prowadzenia zielonego biura. Jego tworzenie zacznijmy od wystroju. Używajmy naturalnych materiałów – na przykład drewna, które jest długowieczne, łatwe w użytkowaniu i można je poddawać renowacji, gdy ulegnie zniszczeniu.

Korzystanie z energooszczędnego sprzętu biurowego nie tylko przyczyni się do ochrony przyrody, ale znacznie obniży rachunki. Komputery, laptopy czy drukarki, które spełniają wysokie kryteria efektywności energetycznej, często oznaczone są etykietą „Energy Star”. Warto też przestawić się na energooszczędne żarówki ledowe, które mogą obniżyć koszty zużycia energii nawet o 30%.

Absolutną podstawą jest segregacja śmieci. Jeśli w biurze używa się dużo papieru, powinien on posiadać certyfikat Ecolabel dla produktów przyjaznych środowisku.

Warto też wprowadzić zieleń, która poprawia stan powietrza w pomieszczeniach. Wystarczy 6 roślin doniczkowych, aby w pokoju o powierzchni 20 m² zwiększyć jakość powietrza, oczyszczając je z toksyn i tzw. smogu elektromagnetycznego.

Jeśli w biurze używa się dużo papieru, powinien on posiadać certyfikat Ecolabel dla produktów przyjaznych środowisku.

I na koniec lokalizacja. Duże znaczenie przy prowadzeniu zielonego biura odgrywa to, jak daleko jest ono od centrum miasta; czy wymaga dojazdu samochodem, czy jednak można dotrzeć do niego rowerem albo komunikacją miejską.

Oznacza to, że urządzenie zielonego biura się po prostu opłaca…

Wbrew powszechnej opinii, ekorozwiązania nie muszą wcale być drogimi i ekskluzywnymi działaniami. Wręcz przeciwnie – wszelkie aktywności służące zmniejszeniu zużycia energii, wody czy papieru, przekładają się na spadek opłat eksploatacyjnych. Dodatkowo, służą zwiększeniu komfortu, a tym samym – efektywności pracowników.

08

Kolorystyka

Czy kolory mogą mieć wpływ na pracę zespołu?

Jak dobrać kolory, aby praca w biurze była przyjemna i produktywna?

Jest taka dziedzina nauki jak psychologia koloru, która opowiada o tym, jakie kolory działają na nas pozytywnie i negatywnie. Wybierając barwy, trzeba pamiętać jednak o indywidualnych potrzebach i preferencjach. Nie jest bowiem powiedziane, że u wszystkich kolor czerwony będzie powodował rozdrażnienie. Wydaje się, że w biurach osób, które zajmują się grafiką potrzebne jest światło, najlepiej pochodzące z dużych okien (pomaga to zmniejszać zmęczenie oczu, podczas pracy z komputerem). Doświadczenie pokazuje jednak, że graficy wolą półmrok i zasłaniają okna, bo refleksy na ekranach przeszkadzają im w pracy.

Kolory w biurze powinny być stonowane, ale można sobie pozwolić na jeden wyrazisty akcent
Kolory w biurze powinny być stonowane, ale można sobie pozwolić na jeden wyrazisty akcent.

A jakimi zasadami Pan kieruje się urządzając biura?

Unikajmy mocnych akcentów, które całkowicie definiują przestrzeń biurową.

Generalnie, nie jestem zwolennikiem zbyt „przeprojektowanych” przestrzeni. Uważam, że w biurach, w których pracuje dużo ludzi, kolory powinny być spokojne i stonowane. Unikajmy mocnych akcentów, które całkowicie definiują przestrzeń biurową. Lepiej zostawić białą ścianę i oddać ją do dyspozycji pracowników, tak aby zagospodarowali ją na swój sposób (na przykład przyklejając karteczki z kolorowymi notatkami czy wykresami). Nie warto też ulegać modzie na silne akcenty kolorystyczne czy charakterystyczne motywy. Po pierwsze, bardzo szybko się znudzą; po drugie – trzeba pamiętać, że miejsca często zmieniają swoją funkcję i lepiej zostawić w nich pole do reorganizacji.

09

Gabinet szefa

Czego do pracy potrzebuje współczesny szef?

Jak wygląda współczesny gabinet szefa?

Nie ma go! Oczywiście wszystko zależy od branży i charakteru firmy. Niemniej jednak, współczesny szef jest coraz bardziej mobilny, pracuje razem ze swoim zespołem i często nie potrzebuje oddzielnego gabinetu z luksusowymi meblami, które podkreślałyby jego pozycję. Dzisiejsze technologie sprawiają, że do pracy wystarcza mu w zasadzie laptop, a dzięki internetowym komunikatorom może rozmawiać z dowolną liczbą ludzi i zarządzać ich pracą z każdego zakątka biura. Coraz bardziej utrwala się wizerunek szefa, który niczym Steve Jobs przechadza się korytarzami firmy z laptopem pod pachą, a na ważne wiadomości odpowiada, przesiadując w nieformalnych przestrzeniach biura.

Współczesny szef jest coraz bardziej mobilny, pracuje razem ze swoim zespołem i często nie potrzebuje oddzielnego gabinetu z luksusowymi meblami, które podkreślałyby jego pozycję.

Dużo oczywiście zależy od tego, jakie relacje szef chce budować ze swoimi pracownikami. Jeśli chce być częścią zespołu i aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu firmy, a do tego zależy mu na kreowaniu atmosfery opartej na otwartości i zaufaniu, to nie ma potrzeby budowania dla siebie złotej wieży.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że w wielu branżach biuro pełni funkcje reprezentacyjne i odgrywa dużą rolę negocjacyjną – mając odpowiednią scenografię, szef może umacniać swoją pozycję i budzić respekt podczas rozmów z kontrahentami czy pracownikami. Tak więc wystrój gabinetu jest tutaj kluczowy, a prestiż firmy podkreślać mogą zarówno eleganckie, dębowe biurko, jak i oryginalny fotel Barcelona wart kilka tysięcy euro. Generalnie, wygląd i charakter gabinetu buduje w oczach pracowników obraz szefa, a także wiele mówi o jego stylu zarządzania i polityce czy wizerunku firmy.

Jak zatem urządzić biuro bez gabinetu szefa?

Urządzając biuro myślmy o tym, jak sensownie wykorzystywać zasoby ludzkie.

Przede wszystkim szefowie powinni być łatwi do zlokalizowania. Nawet jeśli nie użytkują osobno wydzielonego gabinetu, to muszą mieć swoje biurko lub pomieszczenie, w którym często przesiadują. Wielokrotnie ich działania wymagają ciszy i skupienia, dlatego powinni mieć do dyspozycji miejsce do pracy indywidualnej. Ważne jest także, aby pracownicy i szef mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych, dzięki którym mogą bez problemu komunikować się i zarządzać projektami. Tak jak już wspomniałem, urządzając biuro myślmy przede wszystkim o tym, jak sensownie wykorzystywać zasoby ludzkie.

Easst

Centrum rozwoju personalnego

Rozmowa z Kamilą Wrocińską
– prezesem firmy doradczej Milado

Czytaj dalej →

Biuro agencji digitalowej

Rozmowa z Tomkiem Chabowskim
– prezesem agencji digitalowej AF.agency

Czytaj dalej →

Zainspirowany?

ODBIERZ 8.000 ZŁ
NA WYPOSAŻENIE SWOJEGO BIURA!

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.